Yerden Serinletme Sistemleri

Yerden Serinletme SistemleriISI POMPASI VE YERDEN ISITMA İLE SOĞUTMA

Yerden ısıtma sisteminin yararlı bir yan etkisi, yaz aylarında oda için uygun bir ısı pompası ve aksesuarlarla birlikte serinleyebilmenizdir. Isı pompasının tipine bağlı olarak pasif veya aktif bir soğutma mümkündür. Pasif versiyonda, toprağın veya yeraltı suyunun daha düşük sıcaklığı, alanı üç dereceye kadar soğutabilen ısıtma suyu üzerindeki bir ısı eşanjöründen aktarılır. Aktif soğutma, ısı pompasının çalışma prensibini tersine çevirir: suyun ısıtılması, aktif akım kullanılarak soğutulur, ancak ısıtma ve soğutma özellikli bir ısı pompası gereklidir.

AKTIF SOĞUTMA DAHA FAZLA GÜÇ SAĞLAR

Aktif soğutma durumunda, ısı pompası normal çalışır, sadece ters yönde çalışır. Bu, kompresörün çalıştığı ve dört yollu bir valfin işleyişindeki değişim yönünün kullanıldığı anlamına gelir. Bir hava – su ısı pompası, ısıyı dış hava ısısından uzaklaştırır. Soğutma sırasında, iç hava termal enerjiden çıkarılır. Dört yollu valf, ısıtma ve soğutmanın birbirinden bağımsız olmasını sağlar. Çünkü yaz aylarında bile sıcak su sağlanmalıdır.

PASİF SOĞUTMA EKONOMİK VE ÇEVRE DOSTUDUR

Pasif soğutma, su veya toprak kaynaklı ısı pompaları ile çalışan doğal bir soğutma sistemidir. Bu prensipte, toprak, yıl boyunca yaklaşık sekiz metre derinlikte, yaklaşık 10 santigrat derece sabit bir sıcaklıkta kullanılır. Sıcak günlerde, bu nispeten soğutmada kullanılabilir.

Soğutma için, odadaki hava, yerden ısıtma sisteminde dolaşan borudan ısı çeker. Bu, topraktaki döngüde ek bir plakalı ısı eşanjörü ile gerçekleştirilir. Kuyu ısı eşanjörlerinde, ısı çevreleyen toprağa salınır.

Isı pompasının kompresörü pasif soğutmada çalışmamaktadır. Bu nedenle, pasif soğutma prensibi için ek bir plakalı ısı eşanjörü ve bir anahtarlama valfinin çalışması gereklidir

Isı pompasının kompresörü pasif soğutmada çalışmamaktadır. Bu nedenle, pasif soğutma prensibi için ek bir plakalı ısı eşanjörü ve bir anahtarlama valfinin çalışması gereklidirBizi Arayın