Isı Pompası

Isı PompasıBirçok yüksek verimli ısı pompası , ısı pompasının soğutma modundan atık ısıyı geri kazandıran ve suyu ısıtmak için kullanan bir ejanjör ile donatılmıştır. Ejanjör donanımlı bir ısı pompası, suyu sıradan bir elektrikli su ısıtıcısından 2 ila 3 kat daha verimli bir şekilde ısıtabilir.

Ülkenin birçok yerinde mevsimsel sıcaklık değişimleri yaşanmasına rağmen-yaz aylarında kavurucu sıcaktan kışın sıfırın altındaki soğuğa kadar-Dünya yüzeyinin birkaç metre altında, dünya nispeten sabit bir sıcaklıkta kalır. Enlemlere bağlı olarak, zemin sıcaklıkları 7°C ila 21°C arasında değişir. Bir mağara gibi, bu zemin sıcaklığı kış aylarında üstündeki havadan daha sıcaktır ve yaz aylarında havadan daha soğuktur. bir toprak ısı eşanjörü aracılığıyla toprakla ısı alışverişi yaparak bundan yararlanır.

Bir jeotermal sistemin kurulum fiyatı, aynı ısıtma ve soğutma kapasitesine sahip bir hava kaynaklı sistemin birkaç katı olsa da, 5 ila 10 yıl içinde enerji tasarrufunda ek maliyetler size iade edilir. Sistem ömrü, iç bileşenler için 24 yıla kadar ve zemin döngüsü için 50+ yıl olarak tahmin edilmektedir.

 

BİR ISI POMPASI NASIL ÇALIŞIR?

Teknik olarak, bir ısı pompası, kontrollü bir alanı ısıtmak veya soğutmak için tersine çevrilebilen mekanik bir sıkıştırma döngüsü soğutma sistemidir. Bir ısı pompasını, mevsime bağlı olarak, sıcak havayı bir yerden diğerine, ihtiyaç duyulan veya ihtiyaç duyulmayan yere sürekli hareket ettiren bir ısı taşıyıcı olarak düşünün. Çok soğuk görünen havada bile, ısı enerjisi mevcuttur. Dışarısı soğuk olduğunda, bir ısı pompası dışarıdaki ısıyı çıkarır ve içeri aktarır. Dışarısı sıcak olduğunda, yönleri tersine çevirir ve evinizdeki ısıyı gideren bir klima gibi davranır.

Isı pompalarının ılıman iklimler için en iyisi olduğunu ve daha düşük sıcaklıklar için ek bir ısıtma kaynağına ihtiyaç duyulabileceğini unutmayın. Ev konforu için yıl boyunca bir çözüm olarak, ısı pompaları ile eşleşen sisteminizin önemli bir parçası olabilir. Alternatifısı bir ısı pompası sisteminin sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

KOMBİ VE ISI POMPASI ARASINDAKİ FARK NEDİR?

İkisi arasındaki temel fark, ısıyı nasıl yarattıklarıdır. Bir ısı pompası, ısıyı bir yerden diğerine taşımak için elektrik kullanır. Bir kombi ısı oluşturmak için yakıt yakar. Bu nedenle, bir ısı pompası daha enerji verimli olacaktır.

Isı pompaları ve kombiler arasındaki bir diğer fark, enerji verimliliği ve çevresel etkidir. Elektrikle çalıştığı için, ısı pompaları iklim değişikliğine katkıda bulunduğu kanıtlanmış zararlı emisyonları yaymaz.

Ayrıca, bir ısı pompası da yaz aylarında evinizi serinletecek ve ayrı bir klima satın alma ihtiyacını ortadan kaldıracaktır.Bizi Arayın